Куди їхати відпочівати з хронічною хворобою нирок?

1. При порушенні функції нирок знижуються адаптивні можливості організму. Тому вибір місця відпочинку не повинен супроводжуватись напруженою акліматизацією. З цієї точки зору доцільний відпочинок у найближчої місцевості, типової для місця помешкання, з перепадом висоти меншим за 80 м та відстанню меншою за 90 км.

2. Якщо Ви вибираєте далекий за відстанню від Вашого помешкання регіон, тривалість відпочинку повинна бути більшою за час повної акліматизації, тобто понад 10 діб.

3. Для людей з ХХН підходить жаркий сухий клімат. За рахунок потовиділення полегшується навантаження на систему виведення шлаків. Для людей, що мають інтенсивне виділення поту у жаркому вологому кліматі підходять також тропіки і субтропіки.

4. При зміні клімату може виникнути потреба корекції дози антигіпертензивних препаратів. Зазвичай, якщо артеріальний тиск добре контрольований, в жаркому кліматі може бути необхідним зменшення ранкової або денної дозі антигіпертензивних препаратів. Пам’ятайте, що краще зменшувати дозу, а не відмовлятись від якогось медикаменту. Вечерні дози бажано лишати такими, яки вони були.

5. Тривалість відпочинку має бути не меншою 14 діб, краще – довше, бажано двічі на рік.

6. Мінеральні води України у більшості випадків не показані людям з ХХН як лікувальна опція. Можливо використання курортів з олігомінеральною водою (наприклад, Фьюджі, Італія). Така вода може бути рекомендована для тривалого домашнього застосування у якості питної.

7. Людям, які потребують діалізної допомоги, можна відпочивати на курортах, що мають таки можливості. Поєднання жаркого клімату із діалізною допомогою, наприклад, Крит, Греція, є опцією вибору .

Підготував професор Д. Іванов