Пам’ятка для пацієнта з набряками

Якщо Ви маєте набряки, які найчастіше виявляються на ногах, зверніться за консультацією до сімейного лікаря, кардіолога або нефролога. Для самостійної діагностики наявності набряків оцінить приріст маси тіла за останній час, наявність на шкірі ніг слідів від шкарпеток або тісного взуття, припухлість обличчя після сну, важкість при знятті обручки або дискомфорт при зміні взуття ввечері. Притиснувши великим пальцем шкіру на гомильці Ви зможете самостійно встановити наявність ямки, яка свідчить про зайву рідину на ногах. Подальший контроль за набряками полягає у вимірювання маси тіла щоранку (можливо на вагах із визначенням імпедансу).

Для встановлення можливих причин набряків перевірте значення артеріального тиску, здайте загальний аналіз крові і сечі, проведіть біохімічне дослідження крові на креатинін, сечовину, глюкозу. Зверніть увагу, чи не встаєте Ви в ночі в туалет і не супроводжується це спрагою. Бажаним є визначення в крові концентрації альдостерону.

Якщо Ви маєте наявний цукровий діабет, хронічне захворювання нирок або серцеву недостатність і у Вас з’явились набряки зверніться до спеціаліста. Перевірте також, чи не призначенні/збільшенні у дозі Вам блокатори кальцієвих каналів, які можуть приводити до появи набряків.

Найчастіше в сучасній медицині для зменшення набряків використовуються торасемід, гіпотіазид (у складі антигіпертензивних препаратів), індапамід, ксипамід, модуретик та верошпірон (або інспра). Застосування інших препаратів, в тому числі фуросеміду (лазіксу) на теперішній час обмежено. Якщо Ви приймайте один з перелічених препаратів, зверніться до лікаря щодо поради зміни дози або самого препарату. Зауважте, що більшість людей не потребує прийому сечогінного препарату вранці натще, препарати можуть прийматися у середині дня. Окрім верошпірону (інспри) не рекомендується приймати препарати понад 6 діб, не забувайте робити перерву на 1-2 дня, про що консультуйтесь із Вашим лікарем.

Якщо разом із сечогінними (окрім верошпірону, інспри і модуретику) Ви приймаєте інгібітор АПФ або сартан, як правило, не має необхідності додатково застосовувати препарати калію. Зауважте, що для підтримання сечогінного ефекту Вам необхідно мати у раціоні харчову сіль 3 г/добу, її жорстке обмеження може спричиняти зниження сечогінного ефекту.

Підготував професор Д. Іванов