Пам'ятка для пацієнтів з надлишковою масою тіла та ожирінням

В першу чергу слід усвідомити, що ожиріння - це хронічне захворювання, яке обов'язково треба лікувати!

Ожиріння (індекс маси тіла - ІМТ більше 30 кг / м 2) і надлишкова маса тіла (ІМТ від 25 до 29,9 кг / м 2) зустрічається у 20-60% населення розвинених країн. Більше половини людей у ​​світі у віці старше 45 років мають надлишкову вагу. Ожиріння може бути в будь-якому віці.

Причини ожиріння можуть бути різні, але основною ланкою розвитку ожиріння завжди залишається позитивний енергетичний баланс - ситуація, коли протягом тривалого часу надходження енергії в організм перевищує витрати. Енергія, що надходить в організм, дорівнює калорійності споживаної їжі і напоїв. Витрата енергії складається з швидкості основного обміну, посилення термогенеза після прийому їжі і довільної рухової активності.

Провідними причинами ожиріння є надмірна калорійність в цілому, харчування з великим вмістом жиру і малорухливий спосіб життя. Ведучий механізм ожиріння в більшості випадків - це переїдання. Надмірна вага може бути і при невисокій добовій калорійності споживаної їжі, але це буде означати лише те, що витрата енергії у даного пацієнта ще менше, ніж споживання.

У 60% осіб з надлишковою масою тіла переїдання - наслідок реакції на стрес або конфліктну ситуацію.

Надлишкова маса тіла і ожиріння призводять до розвитку інших захворювань: цукрового діабету 2 типу, артеріальної гіпертонії, порушення жирового обміну, атеросклерозу, ішемічної хвороби серця, синдрому апное уві сні (зупинка дихання), багатьох видів злоякісних новоутворень, хвороб опорно-рухового апарату та іншого.

Ожиріння треба лікувати! Лікування, в тому числі дієтотерапія, проводиться довго, довічно і безперервно! Проведення курсового лікування неприпустимо, також як при цукровому діабеті та артеріальної гіпертонії.

Проведення курсових заходів і припинення лікування «після курсу» (включаючи дієтотерапію і фізичну активність) призведе до «рецидиву» ожиріння і кілька скинутих з працею кілограмів повертаються знову, іноді з надлишком.

Цілі лікування - зниження надлишкової маси тіла і стійке утримання нового зниженого ваги (раніше вважалася необхідність нормалізація маси тіла). Навіть невелике зниження маси тіла робить позитивний вплив на стан здоров'я і сприяє зменшенню числа ускладнень. Зниження ваги на 10% супроводжується:

• зменшенням загальної смертності на 20%,,
• смертності, обумовленої цукровим діабетом на 30%,
• смертності від онкологічних захворювань на 40%,
• зниженням рівня глюкози в крові натще при цукровому діабеті 2 типу на 50%.

Необхідно з самого початку ставити реалістичні цілі зниження ваги. Пам'ятайте! Схуднення - процес тривалий. Занадто швидке зниження ваги небезпечно для здоров'я. Досягнення ідеальної ваги - завдання нереальне і непотрібна. Зниження маси тіла на 5-10% від початкової вже призводить до значного зменшення ризику для здоров'я.

Саме такий показник зниження ваги приблизно на 5-10% від вихідного і повинен бути Вашою метою перші 6-12 місяців. При цьому темп зниження маси тіла повинен бути досить помірним - не більше 0,5 кг на тиждень, а для осіб з різко вираженим ожирінням - не більше 1 кг в тиждень, що зменшує ймовірність повторної «рикошетне» збільшення ваги.

«Мертва точка» - період, коли, незважаючи на найретельніше дотримання дієтичних і інших рекомендацій, маса тіла тимчасово припиняє знижуватися. Це явище обумовлене зниженням швидкості основного обміну, що виникає при обмеженні калорійності харчування, - організм прагне зберегти накопичені жирові запаси, компенсаторно зменшуючи витрати енергії. При продовженні всіх рекомендацій «мертву точку» вдається успішно минути - особливе значення в цьому має регулярне фізичне навантаження малої і середньої інтенсивності.

Принципи раціонального харчування в лікуванні ожиріння

1. Лікування ожиріння - довічне, дієтотерапія повинна проводитися тривало, довічно і безперервно!
2. Дієта повинна бути такою, щоб пацієнт міг дотримуватися нового стереотипу харчування практично все життя.
3. Основа терапії будь-якої форми ожиріння - тривале скорочення споживання енергії (калорій з їжею) - гіпокалорійная дієта.
4. Обмеження добової калорійності не повинно бути різким або призводить до погіршення самопочуття або працездатності пацієнта.
5. Необхідно помірне індивідуально розраховане обмеження добової калорійності за формулами, запропонованими ВООЗ. Такої добової калорійності можна дотримуватися скільки необхідно, без погіршення самопочуття і загального стану здоров'я.
6. Крім гипокалорийной дієти необхідна якісна перебудова структури харчування: максимально обмежити споживання жирів і алкоголю.

Зміна структури харчування

В першу чергу необхідно зменшити споживання самого висококалорійного компонента їжі - жирів. На них має припадати не більше 25-30% добового калоражу. Більшу частину жирів їжі становлять не «явні» (масло, сало, маргарин, майонез), а «приховані» жири (тригліцериди), присутні в молочних і м'ясних продуктах, кондитерських виробах і т.д.

Харчування з великим вмістом жиру викликає більш виражену прибавку маси тіла, ніж високо вуглеводне харчування з тієї ж сумарної калорійністю: чоловіки, які отримували харчування з надмірною кількістю жиру, на 150% перевищує їх енергетичну потребу, додавали у вазі більше, ніж чоловіки, які одержували таке ж кількість калорій, але за рахунок вуглеводів. При вживанні багатої жирами їжі насичення настає пізніше, отже, пацієнт в результаті переїдає за кількістю калорій. Жири мають більшу здатність депонироваться в організмі, ніж білки і вуглеводи, причому величина жирових депо практично не обмежена.

Включення в харчування щодо великої кількості продуктів, багатих складними вуглеводами (страв з круп, хлібних злаків, бобових) і рослинними волокнами (овочів), допомагає впоратися з голодом і полегшує дотримання дієти. Кожен прийом їжі рекомендується починати з овочевого салату без заправки.

Бажано ведення і аналіз «Щоденника харчування» як мінімум протягом 2-х тижнів поспіль і підрахунок з'їдених калорій. Влаштовуйте розвантажувальні дні в якості компенсації за попереднє переїдання.

За 30 хвилин до їжі випивайте 1 стакан води, їжте фрукти та овочі - все це знижує апетит.
Їжте повільно - після кожного шматка кладіть вилку, за 4-5 хвилин до кінця їжі зробіть перерву.
Знайте! Один повний обід краще 2-3-ох чаювань з бутербродами. Паралельно зі зміною харчових звичок повинні проводитися і заходи, спрямовані на посилення витрачання енергії, тобто підвищення рухової активності.

Пам'ятайте! Схуднення процес тривалий. Прагнення до ідеальної ваги в осіб зі схильністю до ожиріння не виправдано. Набагато важливіше підтримувати стабільність ваги після його зменшення до індивідуально прийнятного рівня. Зниження маси тіла на 5-10% від вихідного, вже призводить до значного зниження ризику для здоров'я.

1. Зниження ваги на 5-10% від вихідного повинно бути Вашою метою протягом 6-12 місяців.
2. Реальна досяжна мета - зниження ваги на 5-10% від початкової за півроку.
3. Зміна харчових звичок і способу життя - основна віха на шляху схуднення.
4. Схуднути можна тільки змінивши свої звички і ставлення до їжі. Ваше бажання добитися результату і щоденна праця - запорука успіху на шляху схуднення.

Підготував: професор Корж О.М.