Гематурія як ознака нефрологічних захворювань, найчастіше зустрічається при IgA-нефропатії і спадковому нефриті, а також гематурічній формі гломерулонефриту. При простудних захворюваннях, надмірних навантаженнях та, нерідко, невідомим причинам спостерігається погіршення аналізів сечі, що супроводжується збільшенням еритроцитів в сечі, а інколи, зміною кольору сечі. Це викликає занепокоєність пацієнтів та бажання проводити певне лікування.

Якщо спостерігається зміна кольору сечі на буряковий або зелений слід збільшити вживання рідини (чай, лужні мінеральні води, узвар) до досягнення добової кількості сечі 1.8-2 л. В разі наявного зростання еритроцитів в сечі лише за аналізами, водне навантаження невиправдане.

Існують 4 параметри, які слід постійно контролювати для контролю прогресування ниркового процесу та гальмування прогресування хвороби.

1. Креатинін и сечовина крові. Цей показник слід контролювати кожні півроку. За рівнем креатиніну бажано розраховувати швидкість клубочкової фільтрації (формула EPI). Швидкість клубочкової фільтрації, що зменшується у порівнянні з попередніми показниками, або менша за 90 мл/хв, потребує консультації нефролога.

2. Аналіз сечі за Зимницьким. Його слід проводити один раз на рік. Хоча б в однієї порції сечі потрібно мати відносну густину понад 1018.

3. Аналіз сечі на альбумінурію або співвідношення альбумін/креатинін ранкової сечі. Частота виконання аналізу – один раз на півроку. САК повинен бути меншим за 3.

4. Вимірювання артеріального тиску. При його нормальних значеннях – один раз на місяць, при підвищеному – щонайменше один раз на тиждень, при прийомі антигіпертензивних препаратів – щоденно.