Пацієнту з каменями у нирках

Чи знаєте ви, що кожна десята людина буде мати камені в нирках протягом свого життя? Недавні дослідження показали, що частота появленіямочекаменной болезніувелічівается в останні роки, що пов'язано зі зменшенням фізичної активності і змінами в харчуванні урбанізованих населення. Існують помилки і рекомендації з питань профілактики сечокам'яної хвороби. Національний Нирковий фонд (NKF [1]) представив Топ 6 порад для профілактики утворення каменів в нирках:

1. Стежте за потовиділенням. Сауни, гаряча йога і важкі фізичні вправи можуть бути корисні для здоров'я, але вони також можуть привести до утворення каменів в нирках. Чому? Втрата води через потовиділення в результаті ЦИХ заходів або просто в самий розпал літа веде до зниження утворення сечі. Чим більше ви поті, тим менше ви мочіться, що дозволяє мінерал створювати концентрації для утворення каменів в нирках і сечовивідних шляхах. Порада. Одна з кращих мер, яку можна зробити, щоб уникнути развітіякамней в нирках - це пити багато води, увелічіваяколічество сечі. Намагайтеся більше пити при заняттях спортом або будь-якої діяльності, яка викликає підвищене потовиділення.

2. Не зменшуйте кількість оксалатів їжі. Оксалати містяться в багатьох продуктах, включаючи фрукти і овочі, горіхи і насіння, зерна, бобові, і навіть шоколад і чай. Високоесодержаніе оксалатів мають: арахіс, ревінь, шпинат, буряк, шоколад і солодка картопля. Оксалат кальцію є Найпоширенішим типом каменів в нирках. Відомим помилкою є те, що скорочення прийому багатих оксалатами продуктів у вашому раціоні зменшить ймовірність формування каменів (оксалату кальцію) в нирках. Хоча в теорії це може бути правдою, такий підхід НЕ є розумним з загальної точки зору для здоров'я. Більшість каменів в нирках формуються, коли оксалат кальцію зв'язується з кальцієм в момент утворення сечі в нирках. Порада. Їжте і пийте продукти, багаті оксалатами і кальцієм одночасно. При цьому оксалати і кальційбудут зв'язуються один з одним в шлунку і кишечнику до потрапляння в нирки, що зробить менш імовірним утворення каменів в нирках.

3. Кальцій не ворог. Дієта з низьким вмістом кальцію Фактично збільшує ризик розвитку каменів в нирках. Порада. НЕ знижуємо споживання кальцію.

4. Коли життя вручає вам камені в нирках ... не хвилюйтеся. Згадайте в лимонад, натуральні цитрати входять до нього соків перешкоджають утворенню каменів. Порада. Купіть лимонад без цукру, або самі Приготуйте лимонад шляхом змішування соку лайма чи лимона з водою і замінником цукру, якщо це необхідно.

5. Не всі камені утворюються однаково. За частотою слідом за камінням з оксалату кальцію, другим Найбільш поширеним типом каменів в нирках є камені сечової кислоти. Високе споживання м'яса та інших продуктів з високим вмістом білка (пуринів) призводить до збільшення виробництва сечової кислоти і сприяє формуванню уратів. Порада. Для запобігання утворенню великих кількостей сечової кислоти Скоротіть споживання продуктів з високим вмістом пуринів. До них відносяться м'ясні субпродукти, такі як печінка, язик і солодке м'ясо, анчоуси, сардини, бекон, яловичина, кольорова капуста, тріска, шинка, телятина і оленина.

6. Один камінь буває рідко. Дослідження показали, що наявність навіть одного каменю значно підвищує шанси на повторне каменеутворення. Порада. Вживайте заходів для профілактики повторного каменеутворення, слідуючи приписами лікарів.

Досить популярними і досить ефективним являетсялеченіе / профілактика сечокам'яної хвороби в санаторно-курортних умовах. Таких курортів в Україні безліч, серед них Найбільш популярні Трускавець, Свалява, Моршен. Більшість курортів в Україні та за кордоном вживають лікувальні властивості мінераллізованности води, тобто присутності в ній певної кількості солей, що формує лікувальний ефект зменшення кристалізації сечі і сечогінну дію. Відомі також лікувальні властивості демінералізованих вод, одержуваних шляхом дистиляції або зворотного осмосу, нерідко з подальшими заморожуванням і розморожуванням. Недоліком таких вод є їх штучний характер. Особливий інтерес останнім часом привернула нізкомінералізованниенатуральние води з органічною складовою. Ці води зустрічаються вкрай рідко, що багато в чому визначає унікальність їх лікувально-профілактичного действія.В Європі таким курортом є Фьюджи, в 70 км на південь від Ріма.Курс лікування становить 14 днів .

В експерименті та клінічних умовах показано, що природна нізкомінералізованная вода з органічної составляющейлучше ніж дистильована сприяє розчинення оксалатних каменів, очевидно, по рахунок містяться в ній фульвенових і гумінових кислот. Крім того, продемонстровано її профілактичну дію в плані повторного розвитку каменів і діуретичний ефект лікувальної води . Наукові роботи, які довели такі властивості води, були організовані і профінансовані асоціації

Підготував професор Іванов