Правильне харчування при хронічній хворобі нирок

При хронічній хворобі нирок, залежно від втрати їх функції, виникають певні харчові обмеження. Вони обумовлені зниженою здатністю нирок до виведення окремих речовин. Наприклад, при ШКФ менше 30 мл/хв. Уникайте продуктів, багатих на калій. Їжа з високим вмістом білку негативно впливає на структуру нирки. Тому порада номер 1.

- Вміст білку в харчовому раціоні повинен бути 0.8 г/кг (малобілкова дієта), 2/3 його бажано приймати в перший половині доби, 1/3 переважно за рахунок молочного білку – увечері. Це дозволяє гальмувати втрату функції нирок.

Проте для збереження функції нирок можна використовувати низько білкову дієту – 0,3-0,4 г/кг АЛЕ із додаванням незамінних кетокислот (КЕТОСТЕРИЛ). Чим менше білку в харчуванні, тим активніше використовуються незамінні кетоамінокислоти, що мають в молекулі кисень замість атому азоту. Згідно даних доказової медицини, застосування саме кетостерилу подовжує додіалізний період, знижує сечовину та значно покращує якість життя.

Зазвичай кетостерил приймається із розрахунку одна таблетка на 5 кг маси тела із швидкості клубочковї фільтрації меншої за 25 мл/хв. Проте наш досвід свідчить про доцільність більш раннього застосування кетостерилу

Сіль в харчовому раціоні. Порада номер 2.

Сіль значно обмежується лише при виражених набряках та сільчутливій формі гіпертензії. Більшості людей із хронічною хворобою нирок і особливо тим, хто отримую сечогінні (торасемід, фуросемід) доціьно вживати нормальну кількість солі для запобігання низького вмісту натрію в крові (гіпонатріємії). При гипонатріємії сечогінні перестають діяти.

І порада номер 3

Режим харчування. Кількість прийомів їжі повинна бути зручною для Вас, але не менше двох разів на добу. Пам’ятайте, що дещо зайва вага Вам не заважає. Проте більше намагйтесь їсти в першій половині дня.

Підготував професор Д. Іванов